Evaluare Națională clasele a II-a, a IV-a și a VI-a 2017

Calendarul evaluărilor naționale din 2017 pentru clasele a II-a, IV-a și a VI-a a fost aprobat prin Ordinul Ministerului Educației Naționale și Cercetării Științifice nr. 5074/2016 privind aprobarea Calendarului de administrare a evaluărilor naționale la finalul claselor a II-a, a IV-a și a VI-a în anul școlar 2016-2017, publicat în Monitorul Oficial, Partea I, nr. 696 din 7 septembrie.

Probele pentru elevii clasei a II-a se vor desfășura, conform actului normativ, în baza următoarei programări:

• 10 aprilie 2017 – Limba română (proba scrisă);
  • 10 aprilie 2017 – Limba maternă (proba scrisă);
  • 11 aprilie 2017 – Limba română (proba de citire);
  • 11 aprilie 2017 – Limba maternă (proba de citire);
  • 12 aprilie 2017 – Matematică;
  • 13 aprilie 2017 – Limba română pentru minoritățile naționale (probă scrisă și probă de citire).

Referitor la elevii clasei a IV-a, ordinul de ministru stabilește că probele se vor desfășura astfel:

• 3 mai 2017 – Limba română;
  • 4 mai 2017 – Matematică;
  • 5 mai 2017 – Limba maternă.

În fine, probele pentru elevii clasei a VI-a sunt programate tot în luna mai, după cum urmează:

• 10 mai 2017 – Limbă și comunicare;
  • 11 mai 2017 – Matematică și Științe ale naturii.

Evaluarea competențelor fundamentale în clasa a II-a (scris-citit și matematică) este necesară, conform prevederilor Legii educației naționale nr. 1/2011, pentru a elabora planurile individuale de învățare ale elevilor. Rezultatele pe care elevii le obțin și planurile individualizate care se întocmesc pe baza acestora fac parte din portofoliul educațional ale elevului.

În continuare, pentru a analiza starea sistemului de învățământ primar, ministerul face o evaluare la finalul clasei a IV-a, prin eșantionare, după modelul testărilor internaționale. În ceea ce privește scopul evaluării naționale de la finalul clasei a VI-a, rezultatele evaluărilor sunt utilizate în special pentru a ajuta elevul să se orienteze către un anumit tip de liceu și pentru a completa portofoliul său educațional.
(sursa http://www.avocatnet.ro/)