Evaluare Națională clasele a II-a, a IV-a și a VI-a

O R D I N privind aprobarea Metodologiei de organizare şi desfăşurare a Evaluărilor Naţionale la finalul claselor a II-a, a IV-a şi a VI-a

O R D I N privind aprobarea Calendarului de administrare a Evaluărilor Naţionale la finalul claselor a II-a, a IV-a şi a VI-a în anul şcolar 2015-2016

EVALUARE NAŢIONALĂ 2016.  Informaţiile sunt incluse în Ordinul MENCS nr. 5992/2015 privind aprobarea Calendarului de administrare a evaluărilor naţionale la finalul claselor a II-a, a IV-a şi a VI-a în anul şcolar 2015-2016, care a apărut în Monitorul Oficial, Partea I, nr. 956 din 23 decembrie 2015 şi se aplică de la data publicării.

Primii care vor fi evaluaţi la finalul anului şcolar 2015-2016 vor fi elevii din clasa a VI-a. Aceştia vor susţine două examen, după cum urmează:

• 23 mai: Limbă şi comunicare
  • 24 mai: Matematică şi Ştiinţe ale naturii

Apoi va urma evaluarea competenţelor fundamentale dobândite în ciclul primar la finalul clasei a IV-a:

• 30 mai: Limba română
  • 31 mai: Matematică
  • 2 iunie: Limba maternă

Ultimii care vor fi evaluaţi sunt elevii din clasa a II-a:

• 6 iunie: Limba română – scris
  • 7 iunie: Limba română – citit – şi Limba română pentru minorităţile naţionale – scris şi citit
  • 8 iunie: Matematică
  • 9 iunie: Limba maternă – scris