Simulare Evaluare Națională – 2017

Simularea Evaluării Naționale pentru elevii de clasa a VIII-a se organizează și desfășoară pentru familiarizarea elevilor cu rigorile unei evaluări naționale, având drept scop optimizarea rezultatelor obținute de către elevii din învățământul preuniversitar, la finalul studiilor gimnaziale.

Astfel, în data de 13 martie 2017 se va simula proba scrisă la Limba și literatura română, iar proba scrisă la Matematică în data de 15 martie 2017.

Ordin privind organizarea și desfășurarea simulării Evaluării naționale pentru elevii clasei a VIII-a și a simulării probelor scrise ale examenului de bacalaureat național, în anul școlar 2016-2017.