Simularea Evaluarii Nationale 2016

Ordin privind organizarea si desfasurarea simularii Evaluarii nationale pentru elevii clasei a VIII-a si a simularii probelor scrise ale examenului de bacalaureat national, in anul scolar 2015-2016.
Anexa nr.1 Calendar
Anexa nr.2 Lista continuturi simulare EN cls.VIII

Simularea Evaluarii nationale pentru elevii de clasa a VIII-a se organizeaza si desfasoara pentru familiarizarea elevilor cu rigorile unei evaluari nationale, avand drept scop optimizarea rezultatelor obtinute de catre elevii din invatamantul preuniversitar, la finalul studiilor gimnaziale.

Astfel, in data de 22.02.2016 se va simula proba scrisa la Limba si literatura romana, iar proba scrisa la matematica in data de 23.02.2016.