Simularea evaluării naționale 2019

Prin OMEN Nr.3185 din 18.02.2019 se aprobă organizarea simulării evaluării naționale pentru elevii clasei a VIII-a, la care participă și elevii clasei a VII-a, în anul școlar 2018-2019, pentru familiarizarea elevilor cu rigorile unei evaluări naționale și optimizarea rezultatelor obținute de către elevii din învățământul preuniversitar la finalul studiilor gimnaziale.

Disciplinele la care se organizează simularea evaluării naționale pentru elevii clasei a VIII-a în anul școlar 2018-2019 sunt limba și literatura română și matematică.

CALENDARUL simulării evaluării naționale pentru elevii clasei a VIII-a, în anul școlar 2018 – 2019 stabilește următoarele date pentru desfășurarea probelor:

11 martie 2019 Limba și literatura română – probă scrisă

12 martie 2019 Matematică – probă scrisă

iar pe 22 martie 2019 va avea loc afișarea rezultatelor.

Lista conținuturilor pentru simularea evaluării naționale pentru elevii clasei a VII-a în anul școlar 2018-2019 este cea prevăzută în Anexa nr.2 la OMEN 3185.

Lista conținuturilor pentru simularea evaluării naționale pentru elevii clasei a VIII-a în anul școlar 2018-2019 este cea prevăzută în Anexa nr.3 la OMEN 3185.

Rezultatele obținute la simulările naționale nu se contestă.

La solicitarea scrisă a elevului sau a părintelui/tutorelui, notele obținute la simularea națională pot fi trecute în catalog.

Probele la simularea națională încep la ora 9.00, moment în care, în fiecare sală, se deschid plicurile sigilate care conțin subiectul multiplicat. Accesul elevilor în săli este permis până la ora 8.30. Timpul destinat elaborării unei lucrări scrise pentru simularea evaluării naționale pentru elevii clasei a VIII-a este de două ore, începând din momentul în care s-a încheiat distribuirea subiectelor fiecărui candidat.