Micul creștin

,,Micul crestin – proiect desfasurat in parteneriat cu biserica Sf. Nicolae din Piatra Neamt si coordonat de prof. preot Lascu Andrei. Parintele a continuat actiunile sale de atragere a elevilor catre biserica, de cunoastrere a oranduielilor acesteia. Copiii au adresat parintelui diferite intrebari prin care au vrut sa cunoasca si sa se apropie mai mult de biserica, ca mici crestini si de aceea parintele a considerat ca numai in cadrul potrivit al bisericii curiozitatile elevilor vor fi mai bine lamurite si explicate.Educaţia religioasă ocupă un loc bine definit în procesul complex al formării caracterului uman prin intermediul şcolii, corespunzând unei laturi evidente a fiinţei umane. Cum şcoala pregăteşte sistematic persoana în perspectiva intelectuală, morală, civică, estetică şi igienică, componenta religioasă se adaugă acestora în mod firesc şi organic, urmărindu-se complementaritatea şi continuitatea de ordin instructiv şi formativ. O pregătire temeinică şi complexă a elevului nu poate fi lipsită nicidecum de componenta ei religioasă, cel puţin la nivel informativ şi cultural.