Mihai Eminescu – ,,poetul nepereche”

Eminescu a fost si va ramane poetul tuturor romanilor, mari si mici. Momentul fiind marcat in scoala noastra in fiecare an, elevii si dascalii organizeaza diferite manifestari comemorative, in cinstea celui care ne-a dat cea mai vasta opera literara, Mihai Eminescu.

Prin activitatile care s-au desfasurat, s-au comemorat cei 166 de ani de la nasterea poetului, scopul principal al manifestarilor fiind cunoasterea de catre elevi a literaturii eminesciene si a personalitatii poetului nepereche.

Hai la teatru!Hai la teatru!

Astăzi, vineri, 24 martie 2017, elevii claselor a VIII-a au participat la activitatea „Hai la teatru!” realizată de Catedra de limba și literatura română, coordonată de prof. Ana Țaranu și

Green Is Smart !Green Is Smart !

Nivelurile de învăţământ: clasele pregătitoare – VIII Număr elevi din școală: 612 Număr cadre didactice din școală: 38 Coordonatori activitate: –  Director Teodora Simionel și Consilier educativ Gal Carmen –