Ziua internațională a francofoniei 2017

În fiecare an, la 20 martie, este sărbătorită ziua internațională a francofoniei, dedicată milioanelor de oameni din întreaga lume, care vorbesc limba franceza.

Cu această ocazie, pe 14 martie 2017, Școala Gimnazială Nr.8 Piatra Neamț a avut invitați elevi ai Școlii Gimnaziale Nr.5 Piatra Neamț.

„La Fête de la Francophonie” a fost marcată printr-o activitate interculturală realizată de elevii celor două școli sub îndrumarea doamnelor profesoare de limba franceză Elena Chelaru (Școala Gimnazială Nr.8 Piatra Neamț) și Daniela Traicu (Școala Gimnazială Nr.5 Piatra Neamț).

Elevii au cântat în limba franceză, au realizat desene cu simboluri ale Franței, au dansat valsuri franțuzești, au intonat imnul Franței, au prezentat castele de pe valea Loarei.

La final elevii au primit diplome și bomboane.