Școala Gimnazială Nr.8

Scurt istoric

Începând cu data de 15 decembrie 1977 se înființează Școala Generală Nr. 27 cu clasele I-X care va avea sediul în imobilul din strada Dărmănești Nr.33, în nord-estul orașului Piatra Neamț. Înființarea Școlii Nr.27 (8) a avut loc, ca urmare a creșterii populației orașului și extinderii cartierului Dărmănești prin construirea unui mare număr de blocuri.
Conform HCL Nr.206 din 08.06.2012 s-a aprobat schimbarea denumirii școlii în Școala Gimnaziala Nr.8 Piatra Neamț.
Această școală aparține sistemului educațional de stat preuniversitar, cu clase structurate pe 3 nivele: preșcolar (Grădinița cu P.P. Nr.5 și Grădinița cu P.P. Nr.8 Piatra Neamț), primar și gimnazial.

Viziunea școlii:

„Școala Gimnazială Nr.8 Piatra Neamț este școala în care sunt implicați toți factorii educaționali, este o școală în slujba comunității, având capacitatea de a funcționa ca o structură eficientă și echitabilă pentru toate categoriile de elevi”.

Misiunea școlii:

„Ne propunem să fim mai buni, toleranți, apți pentru integrare, pentru activități eficiente și cel puțin egali cu noi înșine”.

Valorile școlii:

– Seriozitate și profesionalism;
– Curiozitate și sete de cunoaștere;
– Inițiativă, asumarea riscurilor;
– Pragmatism, ancorare în realitate;
– Libertate, integritate, nediscriminare.

Imnul școlii:

„Școala mea, destinul azi te-mbracă
În veșmânt de muguri și de flori
Într-un timp, când ochii ni-i răsfață
Soare cald, miresme și culori.

Chipul tău în suflet îmi pătrunde,
Cu destine-n ne-ntreruptul lanț.
Sfert de veac, făptura mi-o inundă,
La răscruci de timp în Piatra Neamț.

An de an, s-or întâlni ca astăzi,
În armindeni, flori ce-au fost și-or fi
Și-amintiri, vor izvodi trecutul,
În tumult de dascăli și copii.

Școala mea, stă azi în loc și timpul,
Strălucind prin ochii tineri din ferești.
Cozla, Pietricica, și Cuejdiul
Cântă-n imn, cu noi, în Dărmănești”.

Înv. Romel Bârjoveanu