9 mai – „Ziua Europei”

Valori culturale româno-franceze

9 mai, „Ziua Europei” este o sărbătoare anuală a păcii și unității în Europa. Elevii Școlii Gimnaziale Nr.8 Piatra Neamț au marcat această zi prin activități ce au avut ca subiect valorile culturale româno-franceze. Sub îndrumarea doamnei profesor Elena Chelaru, elevii au prezentat proiecte PPT, planșe cu personalități din diferite domenii, simboluri ale României și Franței.

Prezentare Neagu Claudel (clasa a VI-a A)

Prof. lb. franceză,

Elena CHELARU

Micul creștinMicul creștin

,,Micul crestin – proiect desfasurat in parteneriat cu biserica Sf. Nicolae din Piatra Neamt si coordonat de prof. preot Lascu Andrei. Parintele a continuat actiunile sale de atragere a elevilor catre

Hai la teatru!Hai la teatru!

Astăzi, vineri, 24 martie 2017, elevii claselor a VIII-a au participat la activitatea „Hai la teatru!” realizată de Catedra de limba și literatura română, coordonată de prof. Ana Țaranu și