Concursul Național „Învierea în culori”

Concursul Naţional de creaţie plastică şi îndemânare „Învierea în culori” la a VI-a ediţie

Concursul de creaţie plastică şi îndemânare “Învierea în culori” îşi derulează  în anul şcolar 2015-2016 ediţia a şasea. Eeste activitatea din cadrul proiectului inclus ca şi concurs de artă în CAEN aprobat de ISJ Neamţ. În cadrul celor cinci ediţii derulate s-au încheiat sute de protocoale de colaborare cu parteneri precum Casa Corpului Didactic Neamţ, Şcoala Gimnazială „Diaconu Coresi”- Fieni, Jud. Dâmboviţa, Şcoala Gimnazială Bălăceava, Jud. Suceava, Şcoala Gimnazială Petreşti, Jud. Alba, Liceul Tehnologic „Retezat” Uricani, Jud. Hunedoara, Colegiul Naţional „G.Coşbuc” Motru, Jud. Gorj, Şcoala Gimnazială „Sf. Vineri” Ploieşti, Jud. Prahova, Asociaţia părinţilor din Şcoala Gimnazială Nr. 8 Piatra Neamţ, Jud. Neamţ.Scopul activităţii constă în identificarea, stimularea şi valorificarea potenţialului artistic- creativ al copiilor, prin realizarea unor lucrări originale, pe  tema trăirilor prilejuite de sărbătoarea Paştelui.

Obiectivele educaţionale ale activităţii sunt:

• să stimuleze creativitatea şi imaginaţia şcolarilor şi preşcolarilor prin realizarea unor lucrări deosebite;
  • să valorifice mesajele, informaţiile, gândurile, trăirile, sentimentele legate de evenimente importante ale Sărbătorii Paştelui
  • să dezvolte abilităţi de comunicare prin limbaj plastic;
  • să antreneze un număr cât mai mare de copii în activitate.

Anual au participat la acest proiect peste 150 copii, însemnând  în procente 50 % din numărul total de copii din grupul ţintă preconizat de proiect

Se derulează  în Săptămâna alfel- “Să ştii mai multe, să fii mai bun!” la Şcoala Gimnazială Nr. 8 Piatra Neamţ şi pe toată perioada pascală în locaţii oferite de partenerii noştri precum Biserica “Sf. Nicolae” din Piatra Neamţ sau CCD Neamţ

Activitatea elevilor şi cadrelor didactice participante presupune realizarea unei incursiuni reale în tehnicile reprezentative realizării simbolurilor specifice Paştelui din România: vopsirea ouălor, însămânţarea grâului, confecţionarea felicitărilor, pregătirea bucatelor de Paşti, înfrumuseţarea vaselor de uz casnic cu elemente specifice poporului român  şi creştinismului.