Școala altfel : „Să știi mai multe, să fii mai bun!”

Programul ,,Școala altfel: Să ştii mai multe, să fii mai bun” s-a derulat în perioada 18 – 22.04.2016, săptămâna fiind o combinaţie de şcoală şi timp petrecut într-un mod plăcut de către elevi, părinţi şi colaboratori, şcolarii având astfel un bun prilej de a-şi cunoaşte mai bine dascălii şi de a consolida relaţia cu aceştia. Fără presiunea unui clopoţel, a tablei, a lecţiei şi mai ales a catalogului, elevii s-au bucurat în unanimitate de săptămâna  “altfel”.

Activitatea s-a desfăşurat conform planificării, cu unele schimbări survenite datorită vremii, insă scopul şi obiectivele propuse au fost atinse. Acţiunea pedagogică  din această săptămână s-a centrat în egală măsură pe creşterea responsabilităţilor privind asigurarea unei educaţii de calitate pentru toţi elevii şcolii, colaborarea cu comunitatea locală, angajarea elevilor în activităţi comune în folosul comunităţii, eficientizarea relaţiilor şcoală – familie şi implicarea părinţilor în viaţa şcolii, promovarea imaginii şcolii, formarea competenţelor, a capacităţilor intelectuale de bază, a atitudinilor şi comportamentelor dezirabile la elevi, calitatea acestor performanţe asigurându-se prin utilizarea preponderentă a metodelor interactive, activ-participative precum şi prin raportarea problematicii la experienţele copiilor.

Scopul acestui program a fost implicarea tuturor copiilor preșcolari/elevilor și a cadrelor didactice în activități care să răspundă intereselor și preocupărilor diverse ale copiilor preșcolari/elevilor, să pună în valoare talentele și capacitățile acestora în diferite domenii, nu neapărat în cele prezente în curriculumul național, și să stimuleze participarea lor la acțiuni variate, în contexte nonformale.

Activitățile derulate au fost majoritatea, parte a unor proiecte locale, naționale și chiar internationale, spre exemplu – ,,Proiectul internațional ECO-școala”, Proiectul international eTwinning, Proiectul Regional,,Învierea în culori”, Proiectul ecologic,,Green is Smart”, Proiectul ,,Cu viața apăr viața, Proiectul ,,Circulația de nota 10”, Proiectul ,,Piatra Curată”etc.

Numărul de elevi implicați: 650 (nivel preșcolar, primar și gimnazial)

Numărul de cadre implicate: 56

Numărul de activităţi derulate: între 6 și 10 activități la fiecare clasă

Tipul de activităţi derulate: –

• Vizite şi mini excursii la diferite obiective ştiinţifice şi culturale- Brutăria Gliga, Firma Izotec, Kober, Amicii, Muzeul de Științe ale Naturii,  Muzeul de Artă Eneolitică Cucuteni, Muzeul de Istorie şi Arheologie etc.
  • Socializare şi inter-relaţionare, comunicare non-formală- jocuri interactive, sportive, pe echipe, realizarea unor machete, a unor obiecte din materiale reciclabile, vizionari de filme etc.
  • Ateliere de creaţie – realizarea de felicitari de Paste, desene, obiecte decorative, incondeiere si vopsire de oua prin diferite procedee, ,,Nimic nu se pierde, totul se transformă” etc.
  • Jocuri şi competiţii sportive- șah, fotbal, handbal, role și biciclete etc.
  • Programe artistice- piese de teatru, activități de muzică și dans
  • Proiecte ecologice – Activitatea de ecologizare„ Piatra-Curată”, plantare de trandafiri, și  semințe diferite,  ecologizare pe Cozla,
  • Activităţi religioase- ,,Rugă pentru toți”- Sfănta spovedania și împărtășanie de Paște
  • Ateliere culinare- prepararea unui sandwich sănătos, a salatei de legume, consumarea corecta a alimentelor sănătoase etc.
  • Concursuri și activități de consiliere și orientare profesională-concursuri de cultura generala, competiție de proiecte individuale sau pe echipe, vizite la ISU, Regimentul militar, întâlnire cu un alpinist de succes – Ionuț Ștefănescu, activități de educație rutieră, ,,Ora mea de lectură”- lecţie demonstrativă pentru părinţi

Parteneri implicaţi (numele instituţiei): – Primăria Piatra Neamţ,  Palatul Copiilor, Sc MaiaOutdoor, Protopopiatul P. Neamţ, Biserica Sf. Nicolae, ISJ Neamţ, Est TV  Neamţ, ISU-„Prietenii Pompierilor”, Cofetaria Patipan – „Un premiu dulce”, Cinematograful Dacia Panoramic, parteneri internaționali eTwining din Grecia, Turcia, Polonia, Portugalia, Centrul pentru cultură și arte Carmen Seculare din Piatra Neamţ etc.

Menţionarea spaţiilor de desfăşurare a activităţilor (în cazul în care au fost şi altele, în afara unităţii de învăţământ): parcuri, muzee, cofetării, Jandarmerie, Galleria Mall, Grădina Zoologică, spații verzi, pârtia de ski Cozla, Ștrandul municipal, librărie, Societatea IZOTEC SRL,  Moara Gliga, Sc Kubo Icecream Company Srl etc.

Centenarul Marii UniriCentenarul Marii Uniri

Proiect educațional Centenarul Marii Uniri, simțit de-o parte și de alta a Prutului ” template=”default” slug=”Centenarul-Marii-Uniri-Scoala-8-Piatra-Neamt” order_by=”filename” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″] Share